Match
1 - 1
Berga Gräshall, Eslöv
14 februari 2014
19:30
Referat
Referat: BK Astrio - Öja FF
BK Astrio från Halmstad väntade på motståndarsidan i match nr tre. Vi hade tjuvkikat på halläningarna under deras båda första matcher och noterat ett par riktigt tekniska killar i anfallslinjen. Varningsflagg hissad alltså!
Det märktes redan på uppvärmningen att killarna inte hade samma fokus nu jämfört med de tidigare två matcherna. Fredagsmys-känslan hade kanske smugit sig på... Den funkar ju inte speciellt bra när man ska lira fotbollscup.
Astriospelarna pressade våra försök till uppspel högt vilket gjorde det svårt för våra grabbar att få igång ett bra passningsspel. Det var dessvärre också de som gjorde första målet bakom Wahlfrid. Nu var goda råd dyra. Vi ville helst inte förlora matchen för att fortsatt bibehålla en bra poängstatus i vår grupp. Sakta men säkert fick vi igång passningsspelet och löpningar samt kämpaglöd började sitta där den skulle. Efter ett superbyte där Malte, efter ett par minuters vila, kom in på planen och på en hörnretur drar in den välbehövliga kvitteringen i motståndarkrysset. Det kändes riktigt gott! Slutskedet av matchen innehöll chanser till mer nätrassel för båda lagen men två duktiga målvakter och två starka backlinjer höll 1-1 resultatet intakt.
Nu väntade gruppavgörande i och med den avslutande matchen mot, i det läget, grupptvåan Höganäs BK.
/ Calle
Spelarstatistik
Utespelare
Namn |
M |
G |
A |
GK |
RK |
P |
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Axel Nilsson |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Emil Wejheden |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Otto Wängerud |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Viktor Andersson
|
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
Namn |
M |
G |
A |
S |
IM |
GK |
RK |
P |
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng